Gmina Borowie, woj. mazowieckie

ul. A. Sasimowskiego 2

tel./fax 25 685 90 70/72

gmina@borowie.pl

Strona BIP Urzędu

Iwowianki

      W gminie Borowie działają cztery zespoły ludowe: „Iwowianki” z Iwowego, „Lalinianki” z Lalin, „Borowianki” z Brzuzy i zespół ludowy” z Chromina.
      Posiadają one znaczący dorobek w kultywowaniu tradycji ludowych, obrzędów i zwyczajów wsi polskiej naszego regionu, jak również przygotowywaniu staropolskich potraw.
      Z inicjatywy i przy bardzo dużym zaangażowaniu Wójta Gminy Borowie Wiesława Gąski, zakupiono nowe stroje ludowe dla wszystkich zespołów folklorystycznych istniejących na terenie Gminy Borowie.
Zespoły te występują w kołbielskich strojach ludowych.
Pierwsze wzmianki drukowane o kołbielskich strojach ludowych spotykamy dopiero z ostatniego ćwierćwiecza XIX wieku. Należy przypuszczać, że wyodrębnienie się jego sięga początków II poł. XIX wieku. Zasięg tego typu stroju sięgał kiedyś dalej ku północy poza Mińsk Mazowiecki i Otwock, a stopniowe zacieranie się różnic społecznych na wsi następowało na tym terenie wolniej, dzięki czemu wytwory miejscowej kultury przetrwały dłużej.
      Kołbielski męski strój charakteryzowała czapka rogatywka, obszyta wokoło barankiem lub czarny filcowy kapelusz. W zimie noszono czapkę „baranicę”, długą siwą sukmanę, zapinaną przeważnie na haftki i wełniany pas czerwony, gładki lub w drobne paski. W lecie mężczyźni wkładali długie kamizelki w prążki białe, czerwone lub modre.
Kobiecy strój kołbielski składa się z kiecki w paski, dawniej sięgającej do kostek, z gorsetu najczęściej z czerwonego adamaszku wełnianego, mocno dopasowanego do figury, z fartucha zapaski i fartucha na ramiona do wyjścia, a także z siwej sukmany. W zimie podczas mrozu noszono pod sukmaną kożuch.
      Niniejszy artykuł rozpoczyna cykl prezentacji zespołów ludowych działających na terenie Gminy Borowie, których działalność koordynuje i wspiera Gminny Ośrodek Kultury, którym kieruje Bohdan Babik. Prezentację rozpoczynamy od przedstawienia zespołu „Iwowianki” z Iwowego. Zespół ten powstał na bazie Koła Gospodyń Wiejskich, które założono w 1960 roku. Początkiem osiągnięć artystycznych były zorganizowane w 1996 roku Gminne Dożynki, które zapoczątkowały cykl imprez obrzędowych na terenie Gminy Borowie. Kierownikiem zespołu jest pani Teresa Pazura. Zespół liczy 10 kobiet i 2 mężczyzn.
W swoim dorobku artystycznym zespół posiada wiele nagród i wyróżnień za udział w gminnych, powiatowych, wojewódzkich i regionalnych imprezach folklorystycznych oraz okolicznościowych.
Zespół swoje osiągnięcia zawdzięcza systematycznej pracy. Osiągnięcia te motywują ich do doskonalenia występów, ciągłego poszukiwania nowych piosenek ludowych i przepisów staropolskich potraw.
Od szeregu lat kultywowana jest tradycja misternego wicia wieńców dożynkowych, za które zespół otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia.
Przykładem znaczącego dorobku artystycznego „Iwowianek” w ostatnich dwóch latach jest udział i zajęte miejsca w imprezach folklorystycznych np.:

Rok 2005:

 • Festiwal Kapel i Śpiewaków – Mińsk Mazowiecki - I miejsce
 • Powiślaki – Impreza Folklorystyczna – Maciejowice.
 • Święto Folkloru Ziemi Garwolińskiej.
 • Festyn Ludowy w Stoczku Łukowskim.
 • Dni Garwolina.
 • Warszawsko-Praskie Dożynki Diecezjalne – Poświętne II miejsce za najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
 • Uroczystość Kombatancka – Stoczek Łukowski.
 • Gminno-Parafialne Dożynki – Latowicz.
 • Gminne Dożynki – Borowie.
 • Dożynki Prezydenckie – Spała.
 • Gminny Dzień Seniora – Borowie.

Rok 2006:

 • Uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet – Borowie.
 • Święto Folkloru Ziemi Garwolińskiej.
 • V Festiwal Kapel i Śpiewaków – Mińsk Mazowiecki II miejsce.
 • Mazowieckie Święto Chleba – Węgrów. II miejsce za najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
 • II Festiwal Chleba – Mińsk Mazowiecki. II miejsce za stół chlebowy.
 • Warszawsko-Praskie Dożynki Diecezjalne – Siennica I miejsce za najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
 • Gminno-Parafialne Dożynki – Latowicz. I miejsce za wieniec dożynkowy
 • Gminne Dożynki – Borowie.
 • Gminny Dzień Seniora – Borowie.

Poniżej przykładowe zdjęcia prezentujące dorobek zespołu.

 


Festiwal Mińsk Etno Kabaret "Wieś się śmieje" Mińsk Mazowiecki Pałac Dernałowiczów (2008 r.)Scenka „żniwna” w wykonaniu Zespołu Ludowego „Iwowianki”. Gminne Dożynki Borowie (2006 r.)Występ Zespołu Ludowego „Iwowianki” z Iwowego. Festyn sportowo- rekreacyjny – Iwowe (2006 r.)Zespół Ludowy „Iwowianki”. „Kusaki” impreza regionalna – Siedlce (2007 r.)Pani Adela Płatek z Zespołu Ludowego „Iwowianki” - „Kusaki” impreza regionalna – Siedlce (2007 r.)Tańczą i śpiewają „Iwowianki” – Złote Gody – Wręczenie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie Borowie (2005r.)Delegacja Gminy Borowie z udziałem zespołu ludowego „Iwowianki” na Dożynkach Prezydenckich w Spale (2003 r.). Uwity wieniec przez Iwowianki zajął III miejsceWieniec z Iwowego na Dożynkach Prezydenckich w Spale (2005 r.) – obok Wójt Gminy Borowie Wiesław Gąska - Przewodniczący Delegacji reprezentującej Województwo MazowieckieWieniec dożynkowy z Iwowego – I miejsce na Diecezjalnych i Powiatowych Dożynkach w Siennicy (2006r.)Delegacja Gminy Borowie na Dożynkach Prezydenckich w Spale (2005 r.)

Wójt Gminy Borowie Wiesław Gąska w rozmowie z Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim (2005 r.)
Kontakt

Gmina Borowie, woj. mazowieckie

ul. A. Sasimowskiego 2

tel./fax 25 685 90 70/72

gmina@borowie.pl

Do góry

Strona korzysta z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki.