Gmina Borowie, woj. mazowieckie

ul. A. Sasimowskiego 2

tel./fax 25 685 90 70/72

gmina@borowie.pl

Strona BIP Urzędu

Lalinianki

      Początkiem zorganizowanej działalności kobiet w Lalinach było założone w 1959 r. Koło Gospodyń Wiejskich. Zespół ludowy powstał w 1984 r. Od 1996 roku Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu rozpoczął organizowanie cyklicznych imprez folklorystycznych i okolicznościowych – nastąpiło ponowne odrodzenie działalności zespołu. Obecnie Zespół Lalinianki z Lalin liczy 15 osób, w tym 11 kobiet i 4 mężczyzn.       Barwne stroje Lalinianek zapisały się w pamięci wielu mieszkańców, nie tylko okolic Borowia, lecz także niemal całego województwa mazowieckiego.
Panie z Lalin corocznie uczestniczą w diecezjalnych uroczystościach dożynkowych, a ich wyplecione wieńce z dorodnych kłosów borowieckiej ziemi są nie tylko wyrazem wielkiego poszanowania tradycji, lecz także religijnym wyrazem modlitwy i dziękczynienia.
- Już zimą zastanawiamy się nad projektem dożynkowego symbolu wdzięczności za plony - mówi Marianna Łodyga kierowniczka zespołu. Każdy kłos jest naszą modlitwą i poszanowaniem odwiecznej wiejskiej tradycji.
– dodaje - Nic więc dziwnego, że to co prezentują Lalinianki jest nie tylko wizualnie piękne, wszystko tchnie życiem i nadzieją regionalnej tradycji. Wiele pań uważa, że ich działalność byłaby mniej widoczna bez znacznej pomocy Wójta Wiesława Gąski. - W ubiegłym roku ufundowano nam nowe stroje regionalne – mówi kierowniczka zespołu.
- Na taki wydatek na pewno nie mogłybyśmy sobie zabezpieczyć środków, bez pomocy Wójta Wiesława Gąski – dodaje. Obecnie kolorowe, pasiaste kiecki, granatowe, wełniane gorsety, pasiaste fartuchy zapaski i kolorowe, kwieciste chustki, przyciągają swą oryginalnością nie tylko koneserów sztuki ludowej, lecz także przeciętnego uczestnika regionalnych uroczystości.

 

Dorobek artystyczny Lalinianek w latach 2005-2006


Rok 2005:

 • Uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet - Borowie
 • Święto Folkloru Ziemi Garwolińskiej
 • Udział w festynie w Miętnem – 15-lecie Samorządu Garwolińskiego
 • Mazowieckie Święto Chleba - Węgrów III miejsce na najpiękniejszy wieniec dożynkowy
 • Gminno-Parafialne Dożynki - Latowicz
 • Gminne Dożynki - Borowie
 • Gminny Dzień Seniora - Borowie

Rok 2006:

 • Uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet
 • Święto Folkloru Ziemi Garwolińskiej
 • Gminno-Parafialne Dożynki - Latowicz III miejsce za wieniec dożynkowy
 • Warszawsko-Praskie Dożynki Diecezjalne – Siennica III miejsce za najpiękniejszy wieniec dożynkowy
 • Gminne Dożynki w Borowiu
 • Mazowieckie Święto Chleba - Węgrów
 • Gminny Dzień Seniora - Borowie

      W tym roku Lalinianki zaprezentują się na Mazowieckim Święcie Chleba w Węgrowie, dożynkach wojewódzkich i powiatowych, a także wezmą udział w barwnym widowisku z okazji dziękczynienia za plony w Borowiu i prezentacji dorobku regionalnego w Mińsku Mazowieckim.Wieniec dożynkowy Lalinianek z Lalin gm. Borowie. III miejsce na Warszawsko-Praskich Dożynkach Diecezjalnych w Siennicy – 2006 rok.Występy Lalinianek z Lalin na uroczystości wręczenia medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w GOK Borowie – 2005 rokWystęp Lalinianek z Lalin na uroczystym spotkaniu z okazji Dnia Kobiet, imprezie zorganizowanej pod patronatem Wójta Gminy Borowie Wiesława Gąski – 2007 rok.Lalinianki z Lalin śpiewają „piosenkę biesiadną” na Gminnych Dożynkach w Borowiu – 2005 rok.


Kontakt

Gmina Borowie, woj. mazowieckie

ul. A. Sasimowskiego 2

tel./fax 25 685 90 70/72

gmina@borowie.pl

Do góry

Strona korzysta z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki.