Gmina Borowie, woj. mazowieckie

ul. A. Sasimowskiego 2

tel./fax 25 685 90 70/72

gmina@borowie.pl

Strona BIP Urzędu

Borowianki

      Zespół początkowo liczył 4 osoby, a obecnie liczy 9 kobiet.
      Pierwszy raz „Borowianki” zaprezentowały się na dożynkach wiejskich w Brzuzie w 1970 roku. Stroje ludowe miały po swoich babciach, jednak część zakupiono w 1995 roku ze środków GOK w Borowiu, po konsultacji z etnografem Wandą Księżpolską.
      Zachętą do pracy, do poszukiwania starych pieśni były wyróżnienia na folklorystycznych imprezach wojewódzkich organizowanych w GOK Borowie: Kusaki – 25.02.1995, Jesienne Wieczory – 17.11.1996, Kolędnicy – 12.01.1997.
      Kierowniczka zespołu Henryka Włodarczyk układa wierszyki, piosenki i skecze dopasowując do tematyki organizowanej przez ośrodek kultury uroczystości.
      - Początkiem narodzin skeczu jest zawsze pomysł – mówi Henryka Włodarczyk – kierowniczka zespołu.
      - Następnie spotykamy się i razem dopracowujemy treść, aby wydobyć jak najwięcej humoru. Rozmawiamy, która z nas zagra najlepiej określoną rolę. Później dopracowujemy stroje.
      O dużej popularności zespołu świadczy fakt, iż przed wyjściem na scenę, na zapowiedź występu „Borowianek”, publiczność ożywia się i wita zespół brawami, będąc pewna, iż będzie słuchać dobrego humoru. Dopełnieniem udanych występów są również stroje i rekwizyty.
      Doceniając działalność „Borowianek”, Wójt Gminy Wiesław Gąska w 2006 r. zakupił ze środków samorządowych nowe stroje regionalne.
      Pełen uznania dla „Borowianek” był Minister Kultury Kazimierz Michał Ujazdowski, a treść piosenki w wykonaniu zespołu „Kocham ja swoją wioskę rodzinną”, była potwierdzeniem wystąpienia ministra na temat tożsamości i dziedzictwa narodowego.
      Zespół perfekcyjnie przygotowuje występy na imprezy obrzędowe i okolicznościowe. Przedstawione piosenki i skecze w gwarze ludowej są też cząstką naszej kultury i tożsamości.

Ważniejsze uroczystości, w których uczestniczyły „Borowianki”:  • Uroczystości z okazji Gminnego Dnia Kobiet.
  • Nagranie promocyjne produktów OSM w Garwolinie – dla TVP
  • Święto Folkloru Ziemi Garwolińskiej
  • Gminne Dożynki – Borowie.
  • 15-lecie Samorządu Terytorialnego – Miętne.
  • Gminny Dzień Seniora – Borowie.
  • Uroczyste Wręczenie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie – Borowie.
  • Prowadzenie części obrzędowej – Miejskie Dożynki w Garwolinie.


 


Piosenka żniwna w wykonaniu „Borowianek” – Gminne Dożynki 2003r.Borowianki w skeczu „Okrężne” z udziałem Wójta Wiesława Gąski. Gminne dożynki 2000r.Występy „Borowianek” – Powiatowe Święto Ludowe w GOK Borowie – 1995r.


Kontakt

Gmina Borowie, woj. mazowieckie

ul. A. Sasimowskiego 2

tel./fax 25 685 90 70/72

gmina@borowie.pl

Do góry

Strona korzysta z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki.