11 listopada 2016 roku w Borowiu odbyły się obchody Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. o godz. 1200 odprawioną przez Proboszcza Parafii Borowie ks. Dariusza Parafiniuka w intencji Ojczyzny. Na uroczystości obecni byli: Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, Wójt Gminy Borowie Wiesław Gąska, Sekretarz Gminy Borowie Marta Serzysko, Poczty Sztandarowe Publicznego Gimnazjum im. Aleksandra Sasimowskiego w Borowiu, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Sasimowskiego w Borowiu, Publicznego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Głoskowie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Głoskowie oraz Poczty Sztandarowe OSP w Borowiu, OSP w Głoskowie, OSP w Iwowem, OSP w Lalinach, dyrektorzy szkół z terenu gminy Borowie, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Katarzyna Iwaniec i Kierownik SP ZOZ Edward Dąbrowski oraz zespoły ludowe i mieszkańcy.
Po eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod figurę Serca Pana Jezusa oraz specjalnie na ten czas przygotowany postument Józefa Piłsudskiego, wspólnie niosąc biało-czerwoną flagę.
Wójt Gminy Wiesław Gąska skierował do uczestników następujące słowa:
Czcigodni Księża!
Szanowni Państwo!
Dziewięćdziesiąt osiem lat temu, 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczypospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie, o przyszłości kolejnych pokoleń.
Trudno się zatem dziwić, że kiedy pierwsza wojna światowa ponownie wywołała sprawę polską, w Polaków wstąpił nowy duch. Po latach zapomnienia i beznadziei wiara ożyła w ich sercach i umysłach. I co najważniejsze – przerodziła się w czyn. Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były nie tylko na polach bitew, ale i na dyplomatycznych salonach. Wielu Polaków przelało za Nią krew, oddało swoje życie. Okres niewoli był niezwykle trudny, brak własnego państwa pobudzał do działalności, a klęski powstańcze nie były w stanie unicestwić myśli niepodległościowej, trwała ona w kolejnych pokoleniach Polaków. Mimo tragicznych doświadczeń nowe pokolenia rozpoczynały na nowo zmagania o odzyskanie niepodległości. Polacy bowiem byli wychowywani w ideałach zawierających się w niezwyciężonych, głęboko zakorzenionych hasłach „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Bez wątpienia ważnym czynnikiem łączącym wówczas Polaków był kościół katolicki. Wiara dawała siłę, nie pozwalała na całkowite zwątpienie, a także zagrzewała do walki. Determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w sukces. Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni. Ale ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania, oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe jak wtedy – 11 listopada 1918 roku, a radość tak wielka jak wówczas sprawiło przybycie do Warszawy z magdeburskiej twierdzy Józefa Piłsudskiego. W tym szczególnym dniu rodzi się refleksja na tym czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy umiemy się z niej cieszyć? Czy pielęgnujemy ją należycie?
Dziś żyjemy w wolnej Polsce, w zjednoczonej Europie. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje myśli i poglądy. Mamy możliwość decydowania o sobie – o tym gdzie i jak chcemy żyć. Jednak nie wolno nam zapominać o tradycji i dobrych wzorcach. Wielkie znaczenie ma też wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Przy każdej okazji powinniśmy podkreślać dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Do tego nas zobowiązuje nasza przeszłość naznaczona krwią i ofiarami...
Szanowni Państwo!
Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka.
Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny. Celebrujmy ten świąteczny dzień, by stał się prawdziwym świętem.
Manifestujmy patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski, naszej ukochanej Ojczyzny. Uczmy nasze dzieci miłości do niej. Wierzę, że dzięki temu będziemy państwem silnym – takim, z którym będą się liczyć inne narody. Składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest
wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.
Szanowni Państwo!
Chcę serdecznie wszystkim Państwu podziękować za obecność i uczestnictwo w tym Narodowym święcie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękuję Czcigodnemu Księdzu Proboszczowi za sprawowaną Mszę Świętą, za wygłoszoną homilię, dziękuję pocztom sztandarowym – tym strażackim i z naszych szkół – z Głoskowa i z Borowia, bardzo dziękuję gminnej orkiestrze dętej i chórowi Orchidea z Borowia za obecność i koncert , którego będziemy mogli za chwilę posłuchać, dziękuję wszystkim delegacjom, które będą składać wiązanki i kwiaty, dziękuję młodzieży szkolnej , serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom gminy i gościom zgromadzonym na tej pięknej uroczystości, wszystkim Państwu z całego serca serdecznie dziękuję.
W dalszej części uroczystości poszczególne delegacje złożyły kwiaty i wiązanki pod figurą Serca Pana Jezusa.
Następnie obchody 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przeniosły się do zabytkowego kościoła w Borowiu, gdzie zaprezentował się chór szkolny Orchidea z Zespołu Oświatowego w Borowiu oraz Gminna Orkiestra Dęta z Borowia prezentując pieśni patriotyczne. Dla wszystkich uczestników uroczystości został przygotowany poczęstunek.